Wietnam to drugie co do wielkości państwo na świecie specjalizujące się w produkcji kawy; zaraz po Brazylii i tuż przed Indonezją. Nie dziwota zatem, że sposobów podawania i rodzajów kawy jest w tym azjatyckim kraju całe mnóstwo, a sami mieszkańcy Wietnamu wykorzystują do jej parzenia przyrząd o nazwie Phin (zobacz zdjęcie poniżej). W tym poście skupimy się na przepisie o nazwie kawa po wietnamsku – szybki i prosty drink dla każdego.
Kawa po wietnamsku – przepis z historią

Kawa po wietnamsku to trunek z dodatkiem mleka skondensowanego (najlepiej niesłodzonego) i odmiany kawy o nazwie Robusta. Ale zacznijmy od początku – skąd w ogóle wzięła się kawa w Wietnamie? Otóż, pojawiła się tam dzięki Francuzom, którzy w XIX wieku masowo zakładali kolonie na Półwyspie Indochińskim, często siłą podbijając lokalne ziemie. Obecnie kolonii i brutalnych kolonizatorów już nie ma, ale została po nich spuścizna kulturowa, w tym kawa. Po zakończonej wojnie wietnamskiej i oddaniu kraju ich rodowitym mieszkacom, politycy wietnamscy dostrzegli w plantacjach kawy spory potencjał. A że w kraju panuje idealny klimat pod jej uprawę, na efekty nie trzeba było długo czekać. Dzisiaj kraj słynie z masowej produkcji kawy, którą eksportuje się między innymi do Europy i Ameryki Północnej.
Kawa wietnamska – przepis
W Wietnamie kultywuje się przede wszystkim odmianę o nazwie Robusta, która ma wyższą zawartość kofeiny niż bardziej znana w Polsce Arabika. Robusta jest dość gorzka i kwaskowa, przez co do większości przepisów na drinki z tą odmianą dodaje się spore ilości składników słodzących. Samą kawę często podaje się m. in. z sokami owocowymi, jogurtem, jajkami, lodem, mlekiem kokosowym czy mlekiem skondensowanym. Przepis z tym ostatnim komponentem to właśnie tradycyjna kawa wietnamska, czyli Ca phe nau.
Podstawą podczas przygotowywania kawy po wietnamsku będzie na pewno (obok oczywiście kawy) wspomniany wyżej zaparzacz Phin, ale i bez tego można się obejść. Można go zastąpić kawiarką, lub po prostu zaparzyć espresso w ekspresie ciśnieniowym. A teraz przejdźmy już do przepisu:
Składniki do tradycyjnej kawy wietnamskiej, czyli Ca phe nau:
- 2 łyżki wysokiej jakości zmielonej kawy ziarnistej lub 80 ml espresso
- 160 ml gorącej wody
- 45 ml skondensowanego niesłodzonego mleka
- cukier trzcinowy lub syrop cukrowy (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Przede wszystkim uszykuj szklankę lub kubek, a na jego dno wlej skondensowane, niesłodzone mleko, oraz (opcjonalnie) cukier, lub syrop.
Następnie przy użyciu zaparzacza Phin przygotuj kawę: Postaw przyrząd na brzeg szklanki, lub kubka. Wsyp 2 łyżeczki świeżo zmielonej kawy i delikatnie przygnieć łyżeczką. Teraz dolej trochę gorącej wody, aby zalać kawę w zaparzaczu.
- Odstaw na chwilę, by nieco powiększyła swoją objętość. Następnie zalej kawę tym razem dużą ilością wody, a zaparzacz przykryj wieczkiem.
- Poczekaj aż zaparzona kawa całkowicie spłynie do szklanki, lub kubka, po czym dokładnie wymieszaj obie warstwy!
Jeśli nie posiadasz zaparzarki Phin, przygotuj kawę w ekspresie lub kawiarce espresso. Następnie do szklanki ze skondensowanym mlekiem i cukrem (lub syropem) wlej ją i gotowe .
Inne przepisy i artykuły:





