Przepis na Wiener Melange jest szybki, prosty i nie powinien sprawić nikomu problemów. Tradycyjnie, kawa po wiedeńsku podawana jest w eleganckiej, porcelanowej filiżance, często z kawałkiem ciastka, lub czekolady. W rzeczywistości, może być przygotowywana na różne sposoby, w zależności od preferencji i tradycji konkretnej kawiarni. W moim przepisie przyrządzę ją z czekoladą, którą rozpuszczę razem z kawą i podam w szklance.
Składniki:
160 ml mocnej kawy espresso
3-4 kostki gorzkiej lub mlecznej czekolady
45 ml śmietanki, bądź mleka jeśli jesteśmy na diecie 😉
spienione mleko (ewentualnie bita śmietana)
starta czekolada, cynamon i syrop czekoladowy do dekoracji
Przygotowanie:
Na boku zaparz mocne espresso według ulubionej metody (możesz użyć ekspresu do kawy, lub kawiarki).
Jednocześnie śmietankę, lub mleko podgrzewaj w rondelku na małym ogniu.
Teraz wrzuć do ciepłego mleka kostki czekolady i mieszaj do czasu, aż oba składniki się połączą. Nie gotuj.
Zdejmij z ognia i dolej gorące espresso, zamieszaj i przelej do filiżanki, lub małej szklanki.
Udekoruj naszą kawę po wiedeńsku spienionym mlekiem, lub bitą śmietaną.
Jako garnish użyj trochę startej czekolady lub/i szczyptę cynamonu. Smacznego!
Jak i w czym serwować kawę po wiedeńsku?
Kawa po wiedeńsku to jeden z tych trunków, który możesz podać w sposób elegancki, czyli zgodny z tradycją austriackich kawiarni. Poniżej przedstawiam kilka sugestii:
Filiżanka : Tradycyjnie, kawę po wiedeńsku serwuje się w eleganckiej, porcelanowej filiżance. Ta z kolei powinna być umiarkowanej wielkości, koloru białego i ozdobiona delikatnym wzorem.
Podstawek : Filiżanka powinna stać na spodku, aby podkreślić styl trunku.
Dodatki : Obok filiżanki możesz dodać kilka ciasteczek, lub kawałek czekolady deserowej. W ten sposób podkreślisz luksusowy charakter naszej kawy .
Sztućce : Na spodku możesz umieścić małą łyżeczkę do mieszania (ważny dodatek dla tych, którzy dodają cukier).
Serwetka : Świetną opcją jest również mała, elegancka serwetka.
Jako dodatkową dekorację możesz użyć np. foremki z wzorkiem w kształcie serca, lub gwiazdy i posypać przez nią kakao na wierzch pianki.
Pamiętaj, aby serwować kawę od razu po przygotowaniu. W ten sposób będzie ona gorąca i aromatyczna, a bita śmietana świeża i puszysta.
Kawa po wiedeńsku – Historia
Jak nietrudno się domyślić, historia kawy po wiedeńsku związana jest ściśle z kawiarniami ze stolicy Austrii, a także z ważnym wydarzeniem w historii całej Europy: oblężeniem Wiednia przez Turków osmańskich z XVII wieku.
Oblężenie Wiednia
Poszperałem trochę w Internecie i odszukałem, że podczas oblężenia Wiednia w 1683 roku, kiedy wojska Habsburgów i ich sojusznicy odparli Turków, w zdobytym łupie wojennym znaleziono między innymi worki z nieznanymi ziarnami . Niektórzy twierdzą, że były to ziarna kawy , które zostały porzucone przez wycofujące się wojska osmańskie. Jerzy Franciszek Kulczycki, który swego czasu służył jako tłumacz podczas oblężenia Wiednia, rozpoznał ziarna kawy, przez co otrzymał je w nagrodę. To właśnie Polak miał ponoć otworzyć pierwszą kawiarnię w Wiedniu i zapoczątkować kulturę picia kawy, dostosowując ją do europejskiego stylu, poprzez dodanie mleka i czekolady.
Rozwój Kawiarni
Z biegiem czasu w Wiedniu zaczęły pojawiać się coraz to nowe kawiarnie i bary. Trend picia kawy rozwinął się przede wszystkim w XVIII i XIX wieku, kiedy to kawiarnie wyraźnie przejęły ważną rolę kulturalną, stając się miejscami spotkań intelektualistów, artystów i pisarzy. Właśnie w tych miejscach kawa po wiedeńsku odnosiła pierwsze sukcesy; przede wszystkim wśród zamożnej klienteli. Często przyrządzano ją ze świeżo palonych ziaren, podając z cukrem i dużą ilością bitej śmietany.
Wiener Melange
Z czasem, kawa po wiedeńsku ewoluowała. Dzisiaj „Wiener Melange ” to jedna z najpopularniejszych form konsumpcji kawy, i to nie tylko w stolicy Austrii.
Na koniec dodam, że kultura kawiarniana w Wiedniu jest dzisiaj uważana za integralną część tożsamości miasta, a kawa podawana w różnych formach jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów tej tradycji.
Inne przepisy: