Nalewka z kwiatów czarnego bzu to świetny dodatek do różnych drinków i koktajli. Przyrządza się ją poprzez macerowanie kwiatów czarnego bzu w spirytusie, lub wódce, z dodatkiem cukru, wody, cytryny i limonki. Czarny bez (Sambucus nigra) rośnie dziko w różnych regionach Europy, Azji i Afryki Północnej i wyróżnia się bardzo przyjemnym zapachem. Doczytałem nawet, że kwiatostan czarnego bzu jest znany z właściwości leczniczych, przez co na przełomie wieków znajdował zastosowanie w medycynie ludowej na przenajróżniejsze dolegliwości.
Nalewka z kwiatów czarnego bzu jako aperitif
Spis Treści
ToggleNalewka z kwiatów czarnego bzu na wódce może być podawana jako aperitif, lub digestif po posiłku. Bez problemu możesz delektować się nią on the rocks, czy też użyć jako składnik do różnych koktajli, np. Hugo Spritz. Wykwintny aromat kwiatowy, połączony z nutą cytrusów sprawia, że nasz likier z roku na rok zdobywa stałą rzeszę sympatyków. W dodatku, domowy wyrób smakuje równie dobrze, a może nawet lepiej niż ten ze sklepu – nie wspominając już o tym, że samo przygotowanie likieru daje dużo radochy 🙂
W zależności od indywidualnych preferencji, nalewkę z czarnego bzu można mieszać z tonikiem, wodą gazowaną, lub sokami, by w ten sposób uzyskać orzeźwiająco-aromatyczny napitek. Warto dodać, że nasza nalewka nie tylko spełni się wzorowo podczas przyrządzania drinków i koktajli. To także doskonały dodatek do deserów i różnego rodzaju potraw owocowych. Ja jeszcze nie próbowałem, ale jeden z moich znajomych mówił, że desery z likierem z bzu smakują nie z tej ziemi.
Kiedy najlepiej zbierać kwiaty czarnego bzu na nalewkę?
Kwiaty czarnego bzu zbiera się na nalewkę, gdy są w pełni rozwinięte, ale jeszcze nie zaczęły więdnąć. Optymalny okres to późna wiosna – wczesne lato. W Polsce będzie to przełom maja i czerwca. Natomiast przy zbiorach ważne jest aby wybrać słoneczny, ciepły dzień, najlepiej w południe, kiedy kwiaty są najbardziej otwarte i zawierają najwięcej aromatycznych olejków.
Zrywając dziko rosnące baldachy bzu, pamiętaj, aby wybierać miejsca z dala od dróg i zanieczyszczeń. Polecam także używać nożyczek do odcinania kwiatów, aby nie uszkodzić rośliny i ścinać tylko zdrowe, pełne okazy bez oznak chorób czy (nie daj Boże) pleśni.
Przepis na nalewkę z kwiatów czarnego bzu
Przygotowanie nalewki z kwiatów czarnego bzu jest procesem stosunkowo prostym, ale wymaga od nas nieco cierpliwości. Zresztą sprawdź sam@; poniżej znajdziesz przepis.
Składniki:
- 50 kwiatostanów czarnego bzu (tzw. baldachy)
- 1 litr wódki lub spirytusu rozcieńczonego do ok. 40% (alk.)
- 750 kg cukru
- 750 ml wody
- sok z 2 cytryn
- sok z 2 limonek
- skórka z 1 cytryny (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Zbiór i Przygotowanie Kwiatów:
- Zbierz kwiatostany czarnego bzu i oczyść je z wszelkich zanieczyszczeń/owadów. Polecam także pozostawić baldachy na ręczniku na parę godzin (w ten sposób owady same opuszczą roślinę).
Syrop Cukrowy:
- W dużym garnku zagotuj wodę z cukrem, mieszając, aż cukier się rozpuści.
- Gotuj syrop cukrowy przez około 5 minut, a następnie pozostaw do ostygnięcia.
Maceracja:
- Do dużego słoja dodaj kwiatostany czarnego bzu i opcjonalnie skórkę z cytryny.
- Zalej zawartość słoja ostudzonym syropem cukrowym, przykryj gazą, zamknij słoik i wstrząśnij delikatnie, aby wymieszać składniki.
- Odstaw w ciepłe miejsce na około 7 dni.
Filtracja:
- Po okresie maceracji, przecedź nalewkę przez gazę, lub filtr od kawy, aby usunąć resztki kwiatów.
- Do trunku wlej soki z cytryny i limonki, oraz dodaj najważniejszy składnik – wódkę, lub spirytus.
- Nasza przefiltrowana nalewka z kwiatów czarnego bzu jest już prawie gotowa. Teraz należy ją przelać do butelek i szczelnie zamknąć.
Dojrzewanie:
- Butelki odstaw na około 2 miesiące (aż likier dojrzeje) w ciemnym, chłodnym miejscu. Raz na kilka dni można wstrząsnąć butelkami.
- Po tym czasie dodatkowo polecam jeszcze raz przelać nalewkę przez bibułę do finalnych butelek, aby pozbyć się ewentualnych zabrudzeń i już możemy rozpocząć degustację 🙂 Na zdrowie!
Inne przepisy: